Що таке дислексія?
Що таке дислексія?
Дислексія - це порушення писемного мовлення, яке характеризується труднощами в засвоєнні та виконання навика читання, починаючи від кодування і закінчуючи розумінням прочитаного.
Дислексія може супроводжуватись дисграфією (порушенням письма) та дискалькуляцією (порушення в засвоєнні та виконанні математичних понять та операцій).
Дислексія, це саме той стан дитини, який якщо вчасно не виявити і не скорегувати, нанесе свій негативний слід на всю подальшу навчальну діяльність дитини.
Перші ознаки проявів дислексії у дітей:
- дислексія часто передається у спадок, в такому випадку, якщо у когось з батьків, або прабатьків були складності з читанням і / або письмом є велика ймовірність, що у дитини вони теж будуть;
- дитині складно в дитячому саду вчити на пам'ять вірші, тексти пісень;
- виникнення складнощів з повторенням і відтворенням ритмів;
- спостерігаються явища моторної незграбності;
- легкі порушення дрібної моторики;
- складності в моторному плануванні (плануванні наперед моторних актів для виконання певних завдань).
Діагностичні критерії дислексії
Батькам при перших же підозрах на дислексію необхідно звернутися до фахівця (логопеда, корекційного педагога, нейропсихолога) та пройти комплексну діагностику. Від цього залежить наскільки ефективною буде подальша корекційна допомога.
Важливо відзначити, що інтелектуальна сфера дитини з дислексією не страждає, тобто перебуває в рамках вікової норми.
Які ж ознаки дислексії?
- повільне поскладове читання;
- при читанні дитина змінює склади місцями;
- «вигадує» слово під час читання;
- плутає схожі по написанню букви, явища дзеркальності в читанні та листі (перевернуте сприйняття знакового зображення букв, цифр);
- складності з розумінням прочитаного тексту, переказами;
- порушення просторового сприйняття та уявлення;
- труднощі в засвоєнні навику орієнтації за часом (із стрілками);
- труднощі з розумінням циклічності часу, пори року, їх почерговості;
- порушення письма – складності в перекодироці звуків в букви (фонем в графем), плутання, складання та недописання букв;
- відставання дитини як мінімум на 2 роки в процесі засвоєння навиків читання та письма.
Що важливо знати про дислексію?
Виявивши дислексію, з метою зниження травматизації дитини, необхідно внести певні зміни в навчальний процес. Наприклад, не вимагати від дитини здавати тести на швидкість читання, читання вголос, ознайомити педагога (якщо в цьому є необхідність) з особливостями дислексії. А також почати роботу з логопедом, корекційним педагогом, психологом.
Важливо розуміти, що при належних зусиллях можна впоратися з дислексією і / або навчити дитину більш ефективним для нього стратегіям навчання.
Джерело: https://www.logoclub.com.ua/