Біографія вільхівчанина, учасника Сойму Карпатської України - Василя Шобея.

  • 653

Фото без опису15 березня у Вільховецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, у рамках відзначення 80-річчя з дня проголошення незалежності Карпатської України, учні познайомилися з біографією вільхівчанина, учасника Сойму Карпатської України - Василя Шобея.

 

Нагадаємо, що Карпатська Україна була автономною  республікою у складі Чехословаччини в 1938 – 1939 рр.

Карпатська Україна була проголошена незалежною державою з 15 березня і проіснувала до  кінця травня 1939 року. Парламентом було прийнято:

  • конституція Карпатської України;

  • визначена назва держави (Карпатська Україна);

  • державний устрій - президентська республіка;

  • державна мова - українська мова;

  • обраний президент - Августин Волошин;

  • державний прапор - були визнані синьо-жовтий  стяг

  • гімн - український національний гімн “Ще не вмерла Україна”;  

  • герб — червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі.

 

Фото без опису

Сойм Карпатської України (СКУ) — законодавчий орган автономного Закарпаття у 1939 р. у складі 32 членів (29 українців і 3 від національних меншин) з єдиного списка Українського Національного Об’єднання. До цього списку входив і вільхівчанин Василь Шобей.

Василь Петрович Шобей — український політичний діяч, депутат Сойму Карпатської України.  Народився у 1898 р. у селянській родині. Не довго вчився у місцевій народній школі. Рано прилучився до роботи на господарстві батьків. У селі мав авторитет гарного ґазди за працьовитість та порядність.

Був прихильником утворення автономного уряду Карпатської України в 1938 р. Двічі їздив до Хуста, де зустрічався із прем’єром Августином Волошином.

12 лютого обраний послом Сойму Карпатської України. Карпатська Україна - це був свідомий вибір вільхівчан, бо за партію Українське національне об’єднання (УНО) у Вільхівцях проголосували 8031 виборець, проти - 4.

Василь брав участь у засіданні Сойму 15 березня 1939 р., де голосував за утворення Карпатської України та обрання її президентом Августина Волошина.

Після окупації 15-18 березня 1939р. Карпатської України угорськими військами, її активісти були піддані репресіям. Василя Шобея не відправили до в’язниці тільки тому, що він був годувальником великої родини.

У червні 1940 р. разом з двома товаришами, допомагаючи пастухові знайти волів, заблукали через великий туман і опинилися в Івано-Франківську - на радянській території. Там прикордонники затримали їх і арештували. Спочатку в Надвірній, а потім перевели у Станіславську в’язницю. Там 18 жовтня 1940 р. радою при НКВС СРСР  вони були засуджені і відправлені в Ухто-Іжемский табір Комі АРСР.

В січні 1943 р. Василь Шобей та його побратими були звільнені з табору. Василь Шобей воював у лавах Чехословацького армійського корпусу. Після війни повернувся у возз'єднанне із Україною Закарпаття.

Відмовлявся вступати в колгосп, однак його шантажували і врешті  він вступив до колгоспу, де пропрацював 30 років.

Помер Василь Шобей у 1979 р.

10 липня 1990 р. реабілітований

 Фото без описуФото без опису

Наше завдання - не забувати ті зусилля та людські життя, які були покладені у боротьбі за незалежність, за право вільно думати, висловлюватися та робити вибір. Заступник директора з виховної роботи - Ольга Маринець розповіла школярам про участь вільхівчан у боротьбі за незалежність у ті далекі 30-ті. Учні дивилися фільм “Карпатська Україна 1939 р.”. Та навіть відвідали хату Василя Шобея, яка досі збереглася та поклали вінка - в шану за боротьбу, аби Україна все ж стала незалежною.

Фото без описуФото без опису